Потребни состојки:

  • 1 кг. свежи пилешки гради;
  • 500 мл. Павлака за готвење;
  • 1 лажичка сенф;
  • мешан зачин, оригано, црн пипер и копар;

Подготовка: Свежите пилешки гради иситнете ги на коцки, прелијте ги со ладна вода и ставете ги на оган. Варете 10-тина минути. Откако ќе се сварат, исцедете ги и прелијте ги со павлага за готвење и вратете ги на оган. Додадете сенф мешан зачин, оригано и црн пипер. Оставете ги на оган со повремено мешање додека не се допие потребната густина. Сервирајте порции одозгоре наросени со копар.

ДОБАР АПЕТИТ ВИ ПОСАКУВА МИК Св. Николе !

Ви препорачуваме

Чадена панцета

Кокошкина паштета

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.